Marcin Sutryk

KOORDYNATOR - SIEDLCE

Marcin Sutryk jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Pracowni Sztuki na Uniwersytecie w Siedlcach. Stopień doktora w dyscyplinie sztuki piękne, uzyskał analizując fotografie wykonywane telefonem komórkowym oraz dokonując ich malarskiej interpretacji . W pracy twórczej zajmuje się fotografią i malarstwem. Artysta w swoich obrazach stara się przekazać jednorodną, łączną interpretację emocji i przeżyć wynikających z bezpośredniego obcowania z barwą. Wewnętrzna logika obrazów Marcina Sutryka wyraża się głównie w kolorystyce. Ręka prowadzi kolory złożone dynamiką kontrastów i napięć zachodzących między sobą. Ich nieustanne przemieszczanie się, ścieranie i zanikanie ustalonych granic tworzy pewien swoisty rytm, którego obecność przyciąga uwagę widza. Barwy łączą się ze sobą, ale od razu wiadomo, że ich zespolenie nie ma być trwałe. Cechuje je ulotność, a zmienność wzajemnych relacji wydaje się być dla malarza szczególnie ważnym przedmiotem nieustannej obserwacji. Zakres poszukiwań formalnych, operowanie kolorem i fakturą, tworzą spójne w sferze formy i znaczeń obrazy, z zaakcentowaną stroną wizualną.

W twórczości Marcina Sutryka fotografia, w niemal równym stopniu co malarstwo, jest obszarem eksperymentów warsztatowych, analiz teoretycznych, projektów związanych z dydaktyką i upowszechnianiem sztuki. Zagadnienia formalne, tak istotne w tworzeniu przekazów malarskich, w przypadku fotografii mają mniejsze znaczenie. Istotą jest fenomen tego medium w zastąpieniu przekazu słownego, kreacji jednostki i komunikacji społecznej. Fotografia, według Sutryka, to pretekst do rozważań na temat procesów postrzegania i poznania świata przez człowieka. Można to zobaczyć w cyklu analogowych fotografii zatytułowanym „Powidoki”. Stąd też jego zainteresowanie fotografią mobilną oraz jej wpływem na współczesną kulturę przejawiającym się zarówno jako zmiana w sposobie komunikacji, jak i w sposobie postrzegania samego siebie. Zainteresowania te zaowocowały pracą doktorską stanowiącą połączenie dociekań malarskich i fotograficznych, zatytułowaną „Doświadczenie wizualne obrazu utworzonego przy pomocy telefonu komórkowego”, w której stara się dowieść, że granice między rzeczywistością a reprezentacją mogą być bardziej płynne i złożone, niż się wydaje. Po obronie pracy doktorskiej w twórczości fotograficznej skupił się na portrecie, który jest subiektywną opowieścią fotografa o portretowanej osobie.

Efekty swojej pracy artystycznej z obu dziedzin prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Marcin Sutryk jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Współtworzy nieformalną grupę “Ławeczka”. Był współzałożycielem Stowarzyszenia “Widzimisie, a następnie Wschodnich Projektów Fotograficznych (WPF). Ta grupa nieformalna grupa przerodziła się w stowarzyszenie Descartes.

Od 2022 roku jest kuratorem A _ Galeria, która to stanowi artystyczne serce Uniwersytetu w Siedlcach. Znajdująca się w budynku Wydziału Nauk Humanistycznych kameralna przestrzeń jest miejscem spotkań ze sztuką, ale też spotkań międzyludzkich. Misją galerii jest upowszechnianie wiedzy o ważnych zjawiskach w kulturze wizualnej studentom kierunku Sztuki Plastyczne, stanowiąc istotny składnik procesu dydaktycznego. Organizowane przez Marcina Sutryka wystawy prezentują twórczość uznanych artystów nie tylko z polski, cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej, ale są też chętnie i licznie odwiedzane przez ludzi spoza uczelni. A _ Galeria stanowi znaczący punkt na mapie kulturalnej Siedlec i Mazowsza.

Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Siedlce.

Działalność artystyczną łączy z pracą dydaktyczną. Od ponad dwudziestu lat (od 2003 roku) przekazuje swoją wiedzę ucząc fotografii oraz prowadząc warsztaty z intermediów oraz wystawiennictwa. Promotor oraz recenzent prac dyplomowych. Opiekun prężnie działającego na Wydziale Nauk Humanistycznych UwS koła naukowego EduArt.