Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

MIASTO W RUINIE – wystawa

1 czerwca @ 10:00 - 28 czerwca @ 16:30

Zapraszamy 21 czerwca o godzinie 14:00 na oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzi dr Małgorzata Surmacz. 
O fotografiach w kontekście sztuki, historii i socjologii opowie również Grzegorz Sztal – właściciel Prywatnego Muzeum Znaki Czasu.
“Fotografia odbierana jest w różnych wymiarach dla jednych jest to wyrób artystyczny w którym widzą piękno i artyzm. Natomiast dla nas dla historyków fotografia jest dokumentem.”

Oprawa plastyczna: Beata Brzozowska

MIASTO W RUINIE to unikalny reportaż o zbombardowanym we wrześniu 1939 roku Lublinie. Naloty, które miały sparaliżować ewakuację miejscowych i napływających do miasta władz cywilnych oraz wojskowych, uderzyły głównie w jego mieszkańców. LUDWIK HARTWIG, jako świadek wydarzeń, stworzył sugestywny obraz bezradności ludzi stojących na zgliszczach swych domów oraz mierzących się z grozą pierwszych dni wojny.

Ludwik Hartwig

(ur. 3 sierpnia 1883 w Kijowie, zm. 10 października 1975 w Lublinie) – polski artysta fotograf. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zasłużony mieszkaniec Lublina, wczesne dzieciństwo spędził w Kijowie. W 1896 roku – po ukończeniu szkoły powszechnej przy kościele św. Katarzyny w Odessie (1985) – został czeladnikiem w zakładzie fotograficznym Jakuba Tyraspolskiego w Odessie. W latach 1899–1901 pracował w filii zakładu fotograficznego Jakuba Tyraspolskiego w Łodzi oraz od 1901 roku w kolejnej filii w Warszawie. Po wyjeździe do Moskwy, w latach 1903–1906 pracował w zakładzie fotograficznym Apelta. Od 1906 roku do 1917 prowadził własny zakład fotograficzny w Moskwie. W 1917 roku po wybuchu rewolucji październikowej w Rosji wyjechał z rodziną (żoną i dziećmi – Walentym, Edwardem, Heleną, Zofią) do Lublina. W Lublinie od 1919 roku prowadził własny zakład fotograficzny, specjalizujący się w fotografii portretowej. Ludwik Hartwig oprócz fotografii portretowej wykonywał wiele innych zleceń fotograficznych, współpracując m.in. z lubelskimi czasopismami, w latach 1926–1927 współpracował z Teatrem Miejskim w Lublinie. W 1928 roku był współzałożycielem lubelskiego cechu fotografów, w którym pełnił funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej dla fotografów w Lublinie. Po wybuchu II wojny światowej, po największym w czasie wojny bombardowaniu Lublina – 9 września 1939 roku – dla potrzeb magistratu sporządził dokumentację fotograficzną zniszczeń tego miasta. Wówczas został zniszczony również jego zakład fotograficzny (m.in. sprzęt oraz archiwum fotograficzne Ludwika Hartwiga i jego syna Edwarda).W 1942 roku Ludwik Hartwig był współzałożycielem Wspólnoty Fotografów w Lublinie. Po zakończeniu II wojny światowej prowadził kolejny zakład fotograficzny (należący do jego drugiej żony), który następnie został przejęty przez spółdzielnię Zorza w 1950 roku. W 1947 roku został członkiem Rady Naukowej Naukowego Instytutu Rzemieślniczego w Lublinie. W 1953 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Fotografików.

Projekcja filmu dokumentalnego “Hartwigowie” – ukazującego dzieje rodziny Hartwigów, opowiedziane przez córkę najwybitniejszego Lubelskiego fotografa Edwarda Hartwiga panią Ewę Hartwig-Fijałkowską.
W filmie wykorzystano materiały z Archiwum Fotografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, ze zbiorów: Ewy Hartwig-Fijałkowskiej, Danuty Bieniaszkiewicz, Marka Pluty, Wydziału Architektury, Budownictwa i Urbanistyki Urzędu Miasta Lublin oraz fragmenty relacji zarejestrowanej w ramach Programu Historia Mówiona realizowanego w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.
Realizacja:
Dorota Awiorko, Wojciech Niespialowski
Projekt zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Godziny zwiedzania

Muzeum Historii Miasta Lublina
pl. Łokietka 3, 20-109 Lublin
wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota od godz. 10:00 do 16:30

Details

Start:
1 czerwca @ 10:00
End:
28 czerwca @ 16:30
Event Categories:
,

Organizer

WFF

Venue

Brama Krakowska
Bramowa 2
Lublin, Lubelskie 20-400 Poland
+ Google Map